Dizajnové akváriá na mieru do firiem, domácností, hotelov alebo kancelárií

10 tipov ako spraviť vaše akvárium krajším | ArtAkva

K spísaniu tohto článku ma inšpirovali mnohé diskusie na fórach a na FB skupinách. Mnoho akvaristov sa pýta, čo by iní vylepšili na vzhľade, čo by pridali alebo ubrali. Konštruktívna kritika môže pomôcť mnohým akváriám ale v tomto seriáli si na príklade porovnávania dvoch akvárií povieme o 10 tipoch, ktorých sa stačí pridržiavať a uisťujem vás, že vaše akvárium bude vyzerať omnoho lepšie. Nemusíte byť pritom vyslovene umelcom, mať cit pre krásu ani nemusíte byť veľmi zruční a míňať stovky eur, aby vaše akvárium bolo také, ako na celosvetových súťažiach.
Dôležité je, že každý má vlastný vkus ale poviem aj prečo sa väčšine ľudí viac páči jeden z obrázkov viac ako druhý, aj keď to vnímate len pocitovo a podprahovo ale možno to neviete vyjadriť.

1. tip
Ktoré akvárium sa vám viac páči?

artakva-10-tipov_1
Zdroj:Kids.kiddle.co

artakva-10-tipov_1
Zdroj: Aquamaticmag.com

A teraz vám poviem, prečo sa vám páči druhý obrazok.
Odpoveďou ( okrem iného ) je veľkosť prvkov. Aj malé akvárium sa dá pripraviť tak, aby vyzeralo na fotke alebo naživo ako obrovský svet pod vodou.
Všimnite si na prvom obrázku veľkosť rastlín v pomere k veľkosti akvária. Veľké listy znamenajú „problém“ v malých nádržiach. Jednak prichádzate o miesto pre ďalšie rastliny a po druhé veľkosť listov opticky zmenšuje akvárium.
Na druhom obrázku je ten istý druh Anubiasu ale v dvoch rôznych variáciách. Väčšie listy sú v popredí, tie ktoré sú na koreni, ktorý je viac v pozadí sú menšie. To spôsobuje u pozorovateľa dojem väčšej hĺbky akvária. Poďme si to demonštrovať na obrázku prvkov v prírode.

Artakva_tip_1
Zdroj: Walldevil.com

Tu je krásne vidno, že strom v popredí je veľký a dominuje tomuto obrázku. Strom v pozadí je ale možno rovnako veľký, ale tým, že je v pozadí, tak vizuálne bude aj menší.
Tento princíp funguje aj v aquascapingu.

2. tip
Ktoré akvárium sa vám páči viac?

artakva-10-tipov-tip2

george-farmer-iwagumi-10-tipov-artakva
Zdroj: Aquascapinglove.com

 

Tu je odpoveď jasná aj keď som naschvál použil dosť zlú fotku. Podstata je ale iná. Chcem na tomto obrázku demonštrovať, ako je nevhodné miešať farby a druhy kameňov v akváriu. Pôsobí to veľmi rušivo a v prírode ťažko nájdete vedľa seba hladký okruhliak a travertín, ktorý je členitý a dierkovaný. Na tomto obrázku je zlý dojem ešte umocnený farebným dnom.
Naproti tomu na obrázku 2 je akvárium s kameňmi rovnakého druhu. Však to vyzerá lepšie?
Pozor: Je možné použiť ten istý druh kameňa v jemne odlišných odtieňoch. Používa sa to najmä vtedy, ak chcete zvýrazniť hĺbku akvária. Tmavé odtiene použijeme v tieňoch pod koreňmi a bližšie ku dnu akvária a svetlejšie vyššie pri svetle. Poďme sa pozrieť na to, čo na to hovorí príroda.

 

Zdroj: Hotelmitterwit.at

 

Tu je krásne viditeľný tmavý a svetlý kontrast v prírode. Svetlejšie vrcholky ešte umocňuje v prírode svetlá a modrastá obloha.

3.tip
Ktoré akvárium sa vám páči viac?

artakva-3-tip

artakva-tip3-2
Zdroj: Pinimg.com

Na tomto porovnaní vám chcem demonštrovať jednu vec. Rôznorodosť. Pre oko je lepšie sa pozerať na viaceré odtiene zelenej. Ani v lese nemáte všetko rovnako zelené. Tmavšie listy majú rastliny pri zemi a jasnejšiu farbu nájdete v korunách.  Podobné pravidla by malo platiť aj v akváriu.
Pozrime sa ešte raz na to krajšie akvárium. Dôležité sú tam ešte dva body – rôzne zoskupenia ( ostrovčeky ) rastlín spôsobujú v oku diváka priestorovú hĺbku. A pozrite sa na tmavo sfarbené listy rastlín. Kde sa nachádzajú? Pod skalou, v tieni. Rovnako ako v prírode. Netreba sa ale silou mocou držať tohto pravidla. Štýl Iwagumi je známy rovnakou farbou rastlinstva ale tu úlohu prvku, ktorý má pritiahnuť oko pozorovateľa preberajú významné skalné útvary. Vždy je teda cieľom upútať pohľad na dominantný prvok. Ale o tom v rade č.4.

4. tip

artakva-tip-3-bez-zlateho-rezu
Zdroj: Aqua-rebell.com
artakva_4-tip
Zdroj: squarespace.com

 

Tu je určenie krajšieho akvária už o niečo ťažšie. V tomto kroku by som vás rád upozornil na pravidlo staré tisíce rokov – tzv. zlatý rez. Kto chce, informácie o princípe a histórii si ľahko nájde. Ja by som len  upriamil pozornosť na hlavný bod vášho akvária. Každé akvárium ho musí mať. Aj vaše akvárium ho má. Je to miesto, kde sa človek pozrie najprv. Môže to byť koreň, kameň, červená rastlina alebo iný dominantný prvok. Ide ale o to, že zlatý rez určuje najlepšie umiestnenie hlavného bodu záujmu v pomere 1:1,6. Pozrite sa, kde sa nachádza tento bod v jednom a druhom akváriu.
artakva_4-tip2

Je to rokmi overená „finta“ umelcov a samozrejme, že môže mať tisíce modifikácií ale je dobré  vedieť, že umiestnením dominantného prvku vášho akvária do zlatého rezu nikdy nič nepokazíte. Pri zariaďovaní akvária a jeho plánovaní vždy myslím na tento bod, aby sa mi nestalo, že mám v akváriu všetko ale zároveň nič.

5. tip
V tomto tipe nebudem porovnávať. Pozrite si toto akvárium

artakva-5-tip
Okrem skvele realizovaného zlatého rezu chcem upriamiť pozornosť na kamene. Veľa ľudí má v obľube zadovážiť si do akvária kamene rovnakej alebo veľmi podobnej veľkosti a tvaru. Ale ani v prírode nemáte kamene rovnakej veľkosti .
artakva-les

Pri realizácii akvária to majte na pamäti. Poprední aquascaperi používajú kladivko, ktorým drvia kameň na drobnejšie kúsky a tieto kúsky umiestňujú pod a v okolí dominantných skál. Viete ale prečo to tak realizujú? Sú tu dva dôvody.
Prvým je, že sa prirodzene vytvára hĺbka a vierohodnosť akvária a druhým dôvodom je napodobovanie prírody. Milióny rokov pôsobí v prírode erózia. Preto z väčšej skaly sa postupne odlupujú menšie kúsky a tie sa delia na ešte menšie fragmenty. A keďže všade pôsobí gravitácia, tak úlomky klesajú najschodnejšou cestou smerom dole.

artakva-5-tip2
Zdroj: Pinimg.com

6. tip
Koľko pravých uhlov tu vidíte?
artakva_6-tip

Poviem vám to úplne presne. Nula. Príroda nemá rada pravidelnosť, nemá rada pravé uhly. Sú pre ňu neprirodzené. Preto v akváriách nevidíme dlažobné kocky J Vyhnite sa pravým uhlom, lebo tie nenájdete ani na listoch rastlín, u rýb ani na dreve a skalách.

7. tip

artakva-tip_7
Zdroj: Thefishdoctor.co.uk

Na tomto obrázku vám chcem demonštrovať ďalší malý trik. Snažte sa vyhnúť tomu, aby bola zadná stena akvária zarastená po celej šírke a v rovnakej výške. Vždy sa snažte nechať aspoň 20% plochy zadného skla viditeľného z predu. Nie je nič horšie, ako mať zadnú stenu zarastenú po celej šírke napr. Vallisneriou. Tým, že aspoň z 20% necháte „odkrytú“ zadnú stranu akvária získate na optickej hĺbke.
Pozrite si akváriá na googli. Zadajte si napr. Amano aquascaping a na každom, aj džungľovom akváriu necháva aspoň kus priestoru voľného, ako môžete napríklad vidieť tu:
artakva_6-tip-volna-plocha

8. tip

artakva-tip-8

artakva-tip-8-2

Vyberte si správne rybky dobrej veľkosti. Pôvodne som tento tip nechcel dávať, lebo by to mohlo vyzerať, že dávam prednosť určitému typu rýb. Pozrite sa na prvý obrázok a skúste si predstaviť, ako by mohlo toto akvárium vyzerať ak by tam namiesto toho bol húfik 15 tetier. Niekto môže namietať, že táto ryba je tam dominantná, že rastlinky sú len doplnkom a nedá sa nesúhlasiť. Reflektujem ale skôr na ľudí, ktorí majú akváriá 120 l a majú v nich 5 skalárov alebo gurám a akvárium vďaka nim vyzerá preplnené. Dalo by sa povedať, že čím menšie akvárium, tým menšie rybky do nich dávajte. Radšej viac a menších ako jednu a veľkú.

9. tip
Čo najmenej zasahujte do dna.

Viackrát som sa o tom presvedčil. Stačilo z akvária vybrať veľký Echinodorus s veľkým koreňovým systémom a voda hneď zmenila svoje parametre. Táto zmena najmä v malých akváriách je spúšťačom tvorby rias, zakalenia, zápachu. Skrátka „rozhasíte“ ekosystém a trvá istú dobu, kým sa dá akvárium opäť do normálu. Samozrejme, pri odkalovaní dna môžete vrchnú vrstvu mierne premiešať ale nerobte prudké zásahy a zmeny dizajnu za pochodu. Majte vo svojich procesoch pravidelnosť. Majte určený čas na svietenie, na kŕmenie, na výmenu vody, pridávanie hnojiva. Tým minimalizujete straty a „naučíte“ svoje akvarko určitým zákonitostiam, ktoré sa opakujú.

10. tip
Nízke rastlinky dopredu, veľké dozadu.

Toto pravidlo je možné občas porušiť ale globálne to je pravidlo, ktoré využívajú najväčšie kapacity na tvorbu svojich layoutov.
Stále sa stretávam s tým, že ľudia majú vysoké rastlinky v popredí a menšie niekde strede za nimi.
Tým sa veľmi stráca priestorovosť akvária a výsledok pôsobí chaoticky. Porovnajte si obrázky a skúste sa zamerať práve na veľkosť rastlín

artakva_tip_10-2

artakva_tip_10

Ak použijete svahovanie terénu, môžete si dovoliť dať menšie rastlinky aj do strednej časti. Svahovanie navyše spôsobí, že máte viac plochy sa výsadbu rastlín a tým pádom opäť opticky prehĺbite vaše akvárium.

Nebudem sa tu rozpisovať o tvaroch layoutu, prípadne o štýloch ( holandské akvárium, Iwagumi, jungle style…) lebo každý štýl  má svoje špecifiká a nepísané aj písané pravidlá.

Neviete si rady s vašim akváriom? Rád vám postavím akvárium na mieru a všetko nastavím. Vyberieme štýl, ktorý vám bude najviac vyhovovať, nech sa môžete len tešiť z vášho akvária. Môžete tak ušetriť nemalé financie za nevydarené pokusy o vaše dizajnové akvárium. Kontaktujte ma

Pridajte sa na náš FACEBOOK

Add Your Comment